Čo je terapia tmouCitáty o tmeKedy do tmy nechodiťZistite o terapii ešte viac

Terapia tmou

Ide o starovekú formu terapie v rámci ktorej strávi praktizujúci niekoľko dní v úplnej tme, kde prebiehajú všetky bežné úkony, ako je sprchovanie, spanie, jedenie či prípadné cvičenie. Je to jedna z najrýchlejších ciest k sebe samému. Ku skutočnému bytiu, bežne prekrytému mnohými vrstvami ega a všetkého, čo nie sme. Tieto vrstvy v tme začnú postupne odpadať, pretože tam nemajú žiadny význam ani obecenstvo. Počas pobytu nie ste rušený vplyvmi a tlakmi z okolitého sveta. Nezvoní vám telefón, nemusíte ísť do práce, nemyslíte na faktúry, účty, nikam sa nenáhlite. Vaša myseľ si preto dokonale oddýchne a v kombinácii s pôstom alebo ľahkou stravou si výdatne oddýchne aj vaše telo a zregeneruje sa.

PREČO PRÍSŤ DO TMY

V tme dochádza k jednej zásadnej veci

Náš každodenný život je vypnutý a k tomu prichádzame o dominantné zmysly – o zrak a takmer aj o sluch. Náš mozog prijíma zrakom približne 70% vnímaných informácií. Keď ho o vizuálne stimuly pripravíme, získame tým ideálne prostredie vhodné k dokonalému odpočinku a pre prácu na osobnom rozvoji. A zrazu to, čo tu bolo celý čas, vystupuje z tieňa. A my môžeme v tme, tichu a samote pozorovať sami seba. Máme možnosť pochopiť to zacyklenie, v ktorom sa naše životy motajú. V pokoji a pohodlí spracujete situácie, ktoré ešte nemáte spracované, uvedomíte si príčinu mnohých životných situácií, precítite, čo je vo vašom živote naozaj dôležité. Pokojne sa vám môže stať, že sa vám budú priamo pred očami odohrávať veľmi živé obrazy, je to prirodzené a nemusíte sa toho báť.

Pobyt v tme je pre každého totálny zážitok, značne presahujúci bežnú skúsenosť. Je to zážitok poskytujúci množstvo kvalitného odpočinku a dostatok spánku. Až počas pobytu v tme si možno uvedomíte, ako skutočná tma naozaj vyzerá. V bežnom domácom prostredí je takmer nedosiahnuteľná. Je tu dosť času na to usporiadať si svoje myšlienky, svoje zámery, pochopiť veci.

 

Pobyt v tme má mnoho pozitívnych vplyvov na telo a dušu človeka

Je vhodnou prevenčnou metódou proti civilizačným chorobám, odporúča sa pri regenerácii psychických síl či riešení osobných problémov, priaznivo pôsobí na zmyslové orgány, rozvíja kreativitu a zvyšuje odolnosť voči záťažovým situáciám. Absolútna tma navyše umožňuje tvorbu melatonínu. Tento hormón sa vyskytuje vo všetkých živých organizmoch a posilňuje imunitný systém.

 

Prehodnotenie vlastného života

Pobyt v tme vám poskytne dokonalý priestor na ničím nerušený čas strávený iba sám so sebou. Mnohí ľudia s tým majú v dnešnej dobe problém. Avšak, ak sa chce človek v osobnom živote posúvať stále ďalej a pracovať na sebe, je tento čas nevyhnutný. V pokoji a pohodlí spracujete situácie, ktoré ešte nemáte spracované, uvedomíte si príčinu mnohých životných situácií, precítite, čo je vo vašom živote naozaj dôležité.

TERAPIA TMOU PRE PÁRY

Terapiu tmou môžu absolvovať aj partneri. Rovnako ako je tma dôležitá pre jednotlivca a jeho stretnutie samého so sebou a svojou dušou, partnerský pobyt je pre pár dôležitým pre znovuspoznanie sa jedného s druhým, a to bez náhlenia, bez vonkajších vplyvov, čiže s čistou hlavou a hlavne dostatkom času.

ak ste čerství milenci, môže mať vaše stretnutie (okrem nových milostných zážitkov) nekonečne nový rozmer. Rozhodne aj taký, o ktorom ste ani nepremýšľali.

ak sa pokúšate počať dieťa, môže to byť pre vás veľmi posvätný čas, kedy sa vďaka tme a bez iných rušivých vplyvov zvonku budete vedieť naladiť na seba navzájom oveľa intenzívnejšie ako inokedy.

pokiaľ sa jedná o harmonický vzťah, môžete využiť čas v tme na prijatie nových párových vízií a nastavenie hodnôt a smeru, ktorým sa chcete ako pár uberať.

ak spolu prechádzate krízou, môže to byť čas, kedy sa pokúsite naladiť jeden na druhého a problém vyriešiť, nie len nekonečne ho riešiť.

tma núti pár spolupracovať, konštruktívne komunikovať. Komunikácia páru v tme je nutná, môžete cítiť potrebu spoločne dlho mlčať alebo si naopak otvorene porozprávať o všetkom, čo vás už dlho ťaží a na čo ste doteraz nenašli odvahu a ten správny čas.

tma núti k pravdivosti.

KEDY DO TMY NECHODIŤ

Terapia tmou pre Vás nie je vhodná, keď Vás pobyt v tme nijako neláka,
alebo sa ho intenzívne bojíte a taktiež v nasledujúcich situáciách:

piktogram_nevhodne

nie ste plnoletý alebo svojprávny

piktogram_nevhodne

trpíte niektorou zo závažných civilizačných chorôb

piktogram_nevhodne

máte závažné alergie, poruchy príjmu potravy

piktogram_nevhodne

ste závislí na drogách, alkohole, nikotíne

piktogram_nevhodne

trpíte niektorým z psychických ochorení či závažných fóbií (strach z tmy alebo z uzavretých priestorov)

piktogram_nevhodne

v tehotenstve

Citáty o tme

ZISTITE O POBYTE V TME EŠTE VIAC

Odkazy na články venujúce sa pobytu v tme:

Keď pomáha liečiť tma

Spočiatku to riešil tak, že na pacienta nasadil kartónovú škatuľu. Dnes už má k dispozícii špeciálnu chatku bez okien s príznačným názvom Mátma, určenú na terapiu tmou. V čom záhadná terapia spočíva? Je to jednoduché. Istý čas musíte stráviť v úplnej tme.

Čítajte viac na sme.sk »

Jak jsem strávil sedm dní v naprosté tmě a absolutně si vyčistil hlavu

Ondřej Homola je zakladatelem českého startupu Corinth, který vyvíjí virtuální 3D modely pro vzdělávání a spolupracuje s Microsoftem a HP. Homola si jednou za čas dopřeje netradiční relax: tráví týden v naprosté tmě. Pro Forbes.cz píše, jaké to je.

Čítajte viac forbes.cz »

Copyright © 2019  Ubytovanie v TME
Všetky práva vyhradené.